Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

ElektrotáborJak vlastně vznikl Elektrotábor?

S nápadem na pořádání Elektrotábora přišel na podzim roku 2011 Zbyněk OK2PIN. Důvodem byl nedostatek dětí na zaplnění 3.turnusu tábora PS Kopřivnice, které je Zbyněk dlouholetým členem, a tím i volná základna. Realizační tým kolegů/kamarádů/radiomamatérů OK2PIN, OK2AIA a OK2UWQ fungoval pod jednou střechou Czech Design Centra ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm. V lednu roku 2012 jsme začali postupně naplňovat přihlášenými dětmi historicky první ročník tohoto tábora. Šlo to pomalu,  nejprve jsme získávali děti díky dalším známým, kteří vedou kroužky v okolí. Ještě v dubnu jsme přemýšleli nad plánem, že by se dal tábor realizovat i s menším počtem dětí. Nakonec se v květnu tábor zaplnil. 
A protože to byl první ročník, snažili jsme se připravit konstrukce takové, aby je děti zvládly. Startovací výrobek - blikač, výrobky: hledač kovových předmětů "minohledačka", AM přijímač a jednoduchý TRX pro 14MHz BITX20. Po zakončení ET2012 jsme byli celkem nadšení z průběhu a já zakupuji doménu elektrotabor.cz. Nicméně vzhledem k již hotovým stránkám na webu Astry umísťuji na elektrotabor.cz pouze přesměrování. 
Koncem roku 2012 opouštím ON Semiconductor a přecházím do Continentalu, přes kopec do Frenštátu. Nicméně přípravy ET2013 jsou v plném proudu a od druhého ročníku nám ONsemi poskytuje převážnou většinu materiálu, což nám zjednodušuje přípravy.
Vzhledem k přírůstku v rodině nám další roky již nemohl pomáhat s přípravou Petr OK2AIA a alespoň částečně jeho roli převzal Martin OK2MRK.
Přípravy ET2014 již od začátku probíhají s úmyslem osamostatnit stránky a využít vlastní doménu. Průměrná doba zaplnění ET je v následujících letech 10-14dnů od začátku přijímání přihlášek.
 
Přípravy každého Elektrotábora začínají v říjnu a tím pádem moc oddechu od zakončení jednoho ročníku není. Pořád se snažíme najít další posilu do realizačního týmu (OK2PIN, OK2UWQ, OK2MRK) a zatím pořád nic. Samozřejmě, že nám pomáhají na ET i další, bez kterých by jsme nemohli tábor realizovat,  nicméně budeme rádi, pokud se najde někdo, kdo bude nejlépe poblíž (kvůli schůzce, chystání atd..) a bude mít chuť udělat něco pro další generaci případných (elektro)techniků-radioamatérů.
 
Každým rokem se snažíme najít další vylepšení. Někdy se vylepšení nesejde s představami dětí, jako třeba omezení maximálního počtu výrobků na 2 od ET2015. Ikdyž to mnozí účastníci předchozího ročníku nesli s nevolí, na rozdíl od ET2014, kdy jsme s Martinem po ukončení ET lezli pomalu po čtyřech, protože ten nápor dětí k oživení a řešení nefunkčních výrobků byl naprosto šílený, ET2015 byl v tomto naprosto jiný. Nápor byl pouze u startovacího výrobku, kdy jsme se domluvili, že hodnocení budu provádět pouze já (protože každý z nás má jiné představy o kvalitě provedení). Při oživování dalšího výrobku byly již fronty minimální, protože oživovali 4 lektoři a postupně od nejlepších jsme se propracovávali k těm nejslabším, kteří měli více chyb a byl nutný i delší čas ke zprovoznění. Na druhou stranu si díky tomuto omezení mohly děti postavit i složitější výrobek, než na jaký by v předchozích letech "měly nárok". U některých se nám to i poněkud vymstilo, ale vše se zvládlo zprovoznit během dopoledne v labu a byly minimalizované práce lektorů na opravách mimo určený čas pro práci v labu.
Nechci vzbuzovat různé vášně, ale připravit běžný tábor je ve většině případů otázka jednoho max. dvou měsíců. U ET tomu tak není. Pro mne to znamená vyvíjet několik konstrukcí nových pro každý další ročník ET a to není na chvíli, ale zabere to mnoho večerů. Mezi další podpásovky třeba patří ukončení výroby některých součástek (např. DIL verze TDA2822 použitá v FM přijímači) a tím problémy s jejich sháněním (protože ONsemi nám je tím pádem nedodá a musíme shánět na Ebay a podobně).
 
Elektrotábor 2016 byl trochu zvláštní. Jednak nám po 5 letech konečně vyšly oblety ISS a tak jsme konečně mohli uskutečnit dlouho očekávané spojení s kosmonauty, dále pak tím, že spousta dětí "dorostla" a tak se s nimi v dalších ročnících již nesetkáme. Nejméně 10 z nich s námi jezdilo již od prvního Elektrotábora 2012. 
Po skončení ET2016 nám Zbyněk oznámil, že si splnil vše co si vytyčil v roce 2011 a tak již nechce být hlavní vedoucí. Byly 2 možnosti... Elektrotábor prostě již nebude nebo se mi podaří domluvit někoho, kdo by dělal "hlavase". Zbyněk nabídl funkci našemu programákovi a já doufal, že by se snad na to dal. Jenže nic není tak jednoduché jak to vypadá a tak za každým ročníkem jsou skryté různé problémy o kterých se zde raději vypisovat nebudu :).
 
Elektrotábor 2017 bude poprvé pořádán Pionýrem Kopřivnice, na jehož základně vlastně tento tábor probíhá od roku 2012. Děti čeká také rozšíření technického programu a spousta dalších novinek... další věci prozrazovat nebudu.
 
Od listopadu 2016 tak začaly přípravy ET2017 a 31.7.2017 odjížíme, většina vedoucích a technický tým, na základnu Olbramkostel, kde 1.8.2017 začne již šestý ročník Elektrotábora. Tentokrát budou Elektrotábory však 2. Klasický ET v již zmíněném termínu a druhý jako "předvoj", který připravuje Zbyněk pod názvem Elektrotábor Junior 23.7.-29.7. Který tábor si vyberete? Sledujte aktualizaci stránek Elektrotábora v týdnu 9.1.2017 - 15.1.2017
 
et2017.png junior.png