Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

FM stereo přijímač

 Tisknout 

Již delší dobu jsem sháněl konstrukci přijímače pro stavbu v kroužku, která by byla o něco přitažlivější. Před časem popsaný AM přijímač je přeci jen dobrý na ukázku, ale chtělo to něco víc. Nakonec tedy došlo na konstrukci vlastní.... Jako podmínku jsem si kladl stereofonní verzi FM přijímače, takže legendární TDA7000 byl mimo hru, nehledě na to, že se léta nevyrábí a špatně shání.

A tak při zkoumání možností a hlavně sehnatelnosti jsem narazil na Ebayi na moduly s obvodem TEA5767. Jedná se o desku 11x11mm uzpůsobenou tak, že lze snadno připájet.
 

Dalším otazníkem bylo použití řídícího mikroprocesoru. Zvažoval jsem PIC18, ovšem vzhledem ke spotřebě jsem nakonec šáhnul po nejnovějším typu řady MSP430G2xx, který se vyrábí také v DIL20, což byl další z požadavků, aby konstrukce byla zhotovitelná začátečníky. Při úvachách o displeji však mé předsevzetí vzaly trochu za své a byl jsem nucen sáhnout i k SMD, aby displej vlezl do vyhlédnuté krabičky.

Takže tolik na úvod a zde je zestručněný popis konstrukce přijímače. Jeho plnou verzi naleznete v sekci ke stažení zde.

Popis zapojení
 

Na obrázku je blokové zapojení přijímače. Není zde rozkreslena VF část, která je celá obsažena uvnitř obvodu TEA5767 od firmy NXP.
Tento obvod pracuje s nízkým mezifrekvenčním kmitočtem 225kHz. Obsahuje také obvod PLL a stereo dekodér. Vzhledem k tomu, že vyžaduje komunikaci pomocí I2C nebo SPI, je zapotřebí k ovládání použít mikroprocesor. Pro minimalizaci nákladů na stavbu byl zvolen inkrementální snímač (enkodér) se spínačem. Tento snímač umožňuje ovládání přijímače obdobně jako potenciometr, avšak díky doplněnému tlačítku lze přepínat snadno funkci a tím umožní regulaci hlasitosti i přelaďování přijímače pomocí jednoho ovládacího prvku. Vzhledem k cenám stereofonních potenciometrů je volba elektronického potenciometru také levnější. Konstrukce přijímače nemá hlavní vypínač. Zvolený mikrokontrolér má vlastní spotřebu typ. 10uA a celkovou spotřebu ve „vypnutém" stavu ovlivňuje hlavně stabilizátor. Použitý typ má typ. 70uA. V případě potřeby je však možné vypínač doplnit. Pozor na možné náhrady, protože běžný stabilizátor LE33CZ má vlastní spotřebu typ. 500uA.

Schéma zapojení hlavní desky přijímače

Jak je vidět z blokového zapojení, přijímač obsahuje 9 integrovaných obvodů. Hlavní řízení zajišťuje mikrokontrolér od Texas Instruments MSP430G2553IN20 v pouzdře DIL20. Tyto obvody jsou cenově dostupné (cca 50Kč u Farnell) a navíc je tento obvod přímo součástí vývojového kitu s označením MSP-EXP430G2 (10USD u TI, cca 250Kč u Farnell), takže lze zakoupit pouze tento kit, pokud si chceme upravit SW k obrazu svému. Modul s TEA5767 je nastaven pro ovládání pomocí I2C a linky SDA a SCL jsou připojeny přímo k odpovídajícím pinům mikrokontroléru, který má HW podporu této sběrnice. Anténa modulu je připojena přes oddělovací kondenzátor na zemní konec sluchátek, který je uzemněn přes tlumivku. Tím je zajištěno, že vysokofrekvenční signál naindukovaný na přívodech sluchátka není zkratován k zemi. Sluchátka takto slouží zároveň jako anténa. Je také možné připojit externí anténu do bodu X1.

Další částí přijímače je elektronický potenciometr MCP4241 (U1). Jak již bylo uvedeno, je cenově výhodnější než použití klasického stereo potenciometru, pokud se v zapojení vyskytuje procesor, který jej dokáže řídit. Navíc se tím vyhneme později chrastění potenciometru, což je klasická bolest těchto součástek, když se uhlíková vrstva obrousí nebo zanese prachem. Potenciometr U1 je řízen po sběrnici SPI, kterou také mikrokontrolér podporuje.

T1 a T2 slouží ke spínání napájení ke koncovému zesilovači pro sluchátka a modulu TEA5767. Signál na pinu 5 U4 také uvádí do standby módu elektronický potenciometr a tím snižuje spotřebu přijímače, aby nebylo nutné použít vypínač.

Deska displeje

Deska displeje obsahuje čtyři sedmi-segmentové LED zobrazovače, 4 sériově-paralelní převodníky a dvě signalizační diody LED. Při použití zeleného displeje nahradíme diodu D3 zkratem nebo odporem 0R.  Aby byla deska co nejmenší a celý přijímač se vešel do potřebné krabičky, jsou na desce displeje použity součástky SMD.

Konstrukce

FM přijímač byl vestavěn do krabičky ABS-33A , dostupné pod tímto označením buďto v TME nebo EZK.
 

Kompletní informace lze najít v manuálu. Podklady PCB a osazovací plány jsou samostatně v zipu.




Počet shlédnutí: 2078