Uživatelské jméno:   Heslo:   Pamatuj si mě  

Elektrotábor 2012 - Olbramkostel

 Tisknout 
Ve dnech 30.7. - 8.8. proběhl Elektrotábor na základně PS Kopřivnice u obce Olbramkostel na Znojemsku. Sešlo se zde 40 dětí. 38 dětí z celé republiky a také 2 kluci ze Slovenska. Program byl nabitý, kluci stavěli blikač, AM přijímač, minohledačku a také SSB KV transceiver BITX20 na 20m.
Byla to naše první akce tohoto druhu a s nápadem přišel koncem roku 2011 Zbyněk OK2PIN. Výchozí relizační tým OK2PIN, OK2AIA a OK2UWQ se brzy začal rozrůstat o další členy, kterým patří velký dík a bez kterých by tuto akci nebylo možné uskutečnit. Celkem nás bylo 16: Hlavas Zbyněk OK2PIN, Lektoři Petr OK2AIA, Robin OK2UWQ, Petr OK1VEN, Dominik, oddílačky Gabča, Míša, Zdeňka a Vendy, programačka Verča, kuchaři Zdeněk OK2BUC a Mirek OK2MDK, zdravotnice Markéta, hospodářka Hanka a noční hlídači Dan OK2ARD a Vlastík OK3VP.

Začali jsme se sjíždět v táboře po 11hodině, autobus a rodiče s dětmi o něco později. Po odjezdu předchozího turnusu tábora (PS Kopřivnice) jsme ubytovali kluky (a také moje 2 holky Evu a Moniku). Oběd nám po předchozí domluvě připravil předchozí tábor, takže kuchaři mohli v klidu chystat večeři.

První den se chýlil ke konci a nás čekal první nástup, kde mimo jiné čekal kluky dárek v podobě barevně rozlišených oddílových čepic s logem tábora. V dalších dnech bylo vidět, že si je kluci oblíbili a tak jsme měli snadnější počítání, jestli jsme všichni Hi.


 První nástup - vztyčení vlajky

Následující den po snídani a úklidu ve stanech se kluci sešli v elektro laboratoři vybudované v zadní části budovy. Aby bylo možné zjistit jak jsou na tom se schoností pájení, dostali k výrobě jednoduchý blikač.


 

Aby pořád neseděli u páječky, připravila Verča a holky oddílačky spoustu her. Dopoledne a polední klid po obědě tak kluci obvykle trávili u pájky a odpoledne hráli různé hry.Dva dny pájení měli kluci za sebou a čekal je výlet do JE Dukovany, VE Dalešice a odpoledne koupaliště v Únanově.


 po příjezdu k JE Dukovany
 
 u modelu reaktoru v informačním centru

Po prohlédnutí informačního centra se kluci vydali do trenažéru velína, kde nás provedl Karel OK2ZI, za což mu patří velký dík, jelikož tento trenažér není obvykle přístupný. Před odchodem měl jeden odvážlivec nouzově odstavit reaktor, takže vznikl poplach a naše zděšení co tam kdo provedl. Naštěstí se brzy dostala informace o záměru i k vedoucím, což nás uklidnilo.
Při odchodu dostali kluci vyřazené, ale funkční panelové měřáky, což je všechny určitě potěšilo.


 

Po návštěvě JE Dukovany a VE Dalešice jsme dorazili na koupaliště.Oddíly se střídaly ve službě, kluci tak chystali dřevo do kuchyně, myli nádobí a uklízeli v jídelně.

 
 starší kluci pod dohledem vedoucího mohli také štípat dřevo.

Kluci byli rozdělení do skupin podle zručnosti. Ti nejlepší si mohli vybrat stavbu BITX20, další pak AM přijímač nebo "minohledačku".

 
 stavba BITX20
 
 stavba AM přijímače
 
 konstrukce minohledačky
 
příprava cívek pro minohledačku

Měli jsme přichystáno 10 stavebnic BITX20, 20 AM přijímačů a 30 minohledaček. BITX20 a minohledačky měly profi vyrobené desky, které nám včetně většiny součástek zajistil ON Semiconductor, za což patří dík hlavně Radkovi OK2XDX. BITX měli doporučeno stavět 4 kluci, nicméně zájemců bylo hodně, takže nakonec se stavělo všech 10ks. AM přijímače a minohledačky si pak rozebrali ostatní kluci a někteří si stihli postavit jak AM přijímač, tak minohledačku.
Ti co stavěli BITX, měli opravdu co dělat, takže využívali hodně i poledního klidu. Přesto jej nestihli 2 kluci plně dokončit, ale to nevadí, dořešíme offline, aby fungoval všem. Vzhledem k tomu, že na desce BITX byla jen základní část, výstupní výkon je v jednotkách miliwattů. Bližší popis na webu, popis konkrétní stavebnice najdete na těchto stránkách o něco později.

Oživovací pracoviště byly dvě, jedno pro minohledačky, kterému vládl Petr OK2AIA a vypomáhal Petr OK1VEN. AM přijímače a BITX transceivery se oživovaly u druhého pracoviště, které jsem měl já. Moje pracoviště bylo poněkud stísněné, ale zase se nemuselo pokaždé schovávat.


 

V pátek a v sobotu kluci také trénovali pomocí PMR závodní provoz, nejprve v češtině a v sobotu anglicky.
V sobotu jsme měli původně vyrazit na kopec asi cca 1000m od tábora, kde jsme měli přenocovat u lesa. Bohužel dorazil hajný, že vzhledem k dlouhodobému suchu nechce, abychom tam rozdělávali oheň. Protože by nebylo možné připravovat oběd na ohni, rozhodli jsme se, že uděláme další CTH (celotáborovou hru) kousek za táborem. Kluci (a holky) měli za úkol si připravit ohniště, uvařit polévku (ze sáčku) a jako druhý chod těstoviny s masovou konzervou. Po vaření měli zhotovit bunkr pro nejmenšího člena oddílu.

 

Poté jsme s kluky nachystali 3 chybějící stožáry a večer bylo opékání špekáčků u táboráku. Večer ještě Petr AIA připravil ze sololitu kotevní držáky i "ložiska".
V neděli ráno finišovaly přípravy a po snídani jsme vyrazili na pole nedaleko tábora, které naštěstí ve středu sklidili. Petr AIA vyrazil se svým oddílem ještě dále od tábora, aby neměl takové rušení od ostatních.

 Petr AIA chystá nejdelší Yagi pro FT817 a 5W, ostatní měli kratší a FT897 10W
 
 oranžový tým Petra AIA
 
 detail na kotvení antény ze sololitu
 
 můj zelený tým krátce po přinesení svačiny
 
 Na modré dohlížel Mirek MDK, namísto Dominika, který si snad udělá brzy koncesi také
 
 červení pod vedením Petra VEN

Odpoledne si kluci (pořád zapomínám na své dvě holky) zahráli hru, kdy hledali schovanou šifru (a svoji večeři), modifikovanou za použití lišek ROB. Této hře samozřejmě předcházel tréning s liškou v předchozích dnech. Zažili jsme při tom taky trochu dramatickou chvíli, když jednomu oddílu chcíply baterky u vysílače a tak jsme museli s Petrem AIA urychleně a nenápadně lišku vyměnit aniž by jsme prozradili úkryt.

V pondělí jsme dokončili práci v laboratoři, protože nás v úterý čekal výlet do Znojma.
Do Znojma jsme jeli vlakem, což vyžadovalo dojít na místní nádraží vzdálené cca 3,5km. Kluci tak měli po návratu za sebou pochod přes 7km (plus 750m v podzemí, cestu k Rotundě a to co nachodili po rozchodu ve městě).
Zbyněk s Mirkem nám do Znojma přivezli pití na doplnění a také svačinu. Bagetu k obědu a druhou svačinu si kluci nesli už z tábora.

 
 tábor po odchodu na výlet téměř osiřel
 
 před vstupem do podzemí Znojma
 
 uvnitř
 
 návrat do tábora, zbývají cca 2km.

Po návratu z výletu byla večeře a pak poslední nástup, kde dostali kluci i holky diplomy, pamětní listy a také odměny za svou táborovou činnost. Tímto bych rád poděkoval členům OK5Z za sponzorování většiny odměn (2 klávesnice, 2 páry PMR, Flashky, SD karty a jiné) a Jirkovi OK2EW, který nám je dovezl až na tábor. Já jsem klukům přivezl 3 vývojové kity LaunchPad s MSP430 (zmiňuji proto, aby případné dotazy "co s tím" byly směrovány na mne).

Verča pak večer udělala závěrečné vyhodnocení hry "Kolonizace měsíce", kde každý oddíl sbíral parcely za umístění v CTH nebo za pochvaly.

Poté následoval nezbytný šampus (rychlé špunty) a také raut.


 
 
 

Rád bych poděkoval Zdeňkovi BUC a Mirkovi MDK za skvělou práci i skvělá jídla. Na fotce připravují poslední snídaní na táboře.

 

Po posledním nástupu jsme se také všichni vyfotili. Na fotce chybí jeden kluk, kterého vyzvedli rodiče o den dříve.
Ve shonu jsme se zapoměli vyfotit samostatně vedoucí, takže jsme to napravovali druhý den ráno.


 
 

Náš táborový tým
Holky zleva: Verča, Markéta, Hanka, Gabča, Zdeňka, Míša, Vendy
Kluci zleva: Petr 1VEN, Dan 2ARD. Vlastík 3VP, Petr 2AIA, Dominik, Robin 2UWQ, Mirek 2MDK, Zdeněk 2BUC a Zbyněk 2PIN


Elektrotábor 2012 je definitivně za námi.

Díky všem za skvělých 10dnů. Ikdyž jsem byl mnohdy večer úplně KO, přeci jen to bylo velké odreagování a hlavně skvělý kolektiv jak dětí, tak ostatních!!!


A co dál?

Byla to naše první akce tohoto druhu a dohodli jsme se, že další pokračování proberem až koncem září, kdy už pomine vyčerpání a zůstanou hlavně zážitky.

Kluci nám dali návrhy, co by chtěli stavět, takže inspirace by byla:

- digitální stupnice (k BITX)
- RLC metr (videli u Petra VEN)
- čítač
- generátor (jen nevím jestli NF nebo VF, zkusím třeba něco s DDS)
- rotační displej (viděli u Petra VEN)

toto jsou nápady jen z mého zeleného týmu, ostatní zkusím zjistit. Co však nakonec vybereme si necháme jako překvapení.

Ikdyž si kluci v anketě, kterou udělal Zbyněk na konci tábora, stěžovali na kadibudky, většina z nich chce jet i příště. To je pro nás velká motivace, mno měl bych vlastně mluvit za sebe, takže pro mne je to velká motivace na další rok, ikdyž příprava tohoto tábora nám trvala přes 7 měsíců.

Díky, byli jste skvělí!!! Všichni!!!

Na viděnou v Holicích a případně na Elektrotáboře 2013!

Vy 73 Robin OK2UWQ

PS: Nachystáme velkou prezentaci z tábora včetně videí, sledujte aktualizaci stránek tábora na http://www.astrafren.cz/elektrotabor

Co o nás napsali:

http://www.aktivnizona.cz/cs/clanky/jediny-elektrotabor-v-cesku-je-v-olbramkostele-175.html

http://www.aktivnizona.cz/cs/clanky/jak-se-pripravuje-elektrotabor-177.html
Počet shlédnutí: 10204